Behawiorysta psów- bardzo często to pojęcie jest mylone z zawodem. To przede wszystkim psi psycholog. Do jego zadań specjalnych należy między innymi terapia zwierząt, w szczególności ich zachowanie. Behawiorysta rozumie i eliminuje problemy zwierząt. Mowa na przykład o próbach ucieczki psów, szczekanie czy też szarpanie się na smyczy. Problem agresji czy też ciągłe gryzienie. To terapia zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela. Właściwe nawyki. To wszystko można osiągnąć za pomocą czasu. Niewątpliwie jest on potrzebny do zbudowania czegoś bardzo ważnego. Wszystkiego można nauczyć. Każdy nasz pupil potrzebuje odpowiedniego podejścia. Rozmowa, ćwiczenia, wielokrotne próby znalezienia przyczyny. Aby rozwiązać problem, najpierw trzeba znaleźć wynikający problem.

Psycholog zwierząt

Należy przyjrzeć się tutaj zwierzętom. Spróbować zrozumieć ich zachowanie. Z czego wynika ich takie zachowanie. Agresja musi wynikać z psychiki zwierzęcia. Powodów może być wiele. Zmiana miejsca zamieszkania, nowy lokator czy nieoczekiwane zmiany w życiu właściciela. Bardzo często zwierzęta przeżywają zmianę miejsca zamieszkania, bardziej niż ludzie. Psy to bardzo inteligentne zwierzęta. Czują więcej niż nam się wydaje. Nowy lokator, na przykład partner czy partnerka właściciela. Zmiana pracy właściciela, stres, problemy człowieka. To wszystko ma wpływ na zachowanie naszego pupila. Właśnie dlatego należy zareagować w porę. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej.

Psi psycholog, to przede wszystkim osoba, która kocha zwierzęta. Aby wykonywać ten zawód, należy poświęcić dużo czasu na zdobycie właściwej wiedzy. Problemy zwierząt najczęściej wynikają z problemów ludzi. Jednak nie zawsze. Bardzo często przyczyny są o wiele bardziej poważniejsze. Zmiany w zachowaniu naszego pupila można zauważyć bardzo szybko. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Każdy pies jest inny, nie mówimy tutaj tylko o rasie. Spokojny, energiczny, wrażliwy. Psi psycholog musi nie tylko poznać historię psa i jego właściciela. Taka terapia może trwać naprawdę długo. Stan psychiczny zwierzęcia to podstawowy klucz do rozpoczęcia terapii. Czasami tak jak człowiek, tak i pies może nie reagować na behawiorystę. Umiejętność właściwego zachowania względem psa. Terapia czasami może trwać nawet kilka miesięcy. Najważniejszy jest efekt końcowy. Chociaż początki mogą być ciężkie, to tak naprawdę im większy problem, tym większe wyzwanie dla behawiorysty. Praca psiego psychologa jest o wiele trudniejsza niż zawód psychologa dla dorosłych lub dzieci.

Nasz smutny pupil

Pierwszym symptomem, na który reaguje właściciel psów jest oczywiście różnica w zachowaniu psa. Tym bardziej jeśli pies lubi się bawić, biegać. Wycofanie, brak zainteresowania otoczenia to pierwszy objaw problemu. Do tego może dojść brak apetytu. Jeśli nasz pupil nie ma ochoty na codzienne spacery, na swoje ulubione psie łakocie. Może to oznaczać problem zdrowotny bądź też właśnie przyczyna może tkwić w jego psychice. Sprawa jest o tyle trudniejsza, że w przypadku zwierząt możemy zdobyć się jedynie na monolog. Duże znaczenie ma fakt jak długo utrzymuje się taki stan. Jeśli mówimy o paru dniach, być może to zwyczajny brak nastroju. Jeśli jednak problem się pogłębia, do czasu kilkunastu dni, należy skontaktować się ze specjalistą.

Bardzo często twierdzi się, że pies rozumie więcej niż człowiek. Smutek właściciela może się przeradzać w smutek pupila. Istotną kwestią jest fakt odnoszący się do tego jak długo przebywamy z psem. Od kiedy nasz pupil u nas zamieszkał. Strata pracy przez właściciela, problemy finansowe, zdrowotne czy rozterki sercowe. Właśnie bardzo podobnie może reagować pies. Smutek może się objawiać w różny sposób. Nie zawsze jest to tylko brak apetytu. Czasami jest to po prostu całkowite „ zamknięcie się w sobie”. W takim przypadku jest bardzo ciężko dostrzec do takiego zwierzęcia. Wrażliwość to kolejny symptom. Załatwianie swoich potrzeb w domu, strach czy też przesadne wyciszenie. Warto jest przyglądać się swojemu pupilowi. Nadmierne wyciszenie czy też wycofanie z codziennego życia jest powodem, dla którego należy skonsultować się z behawiorystą.

Bardzo często agresję traktujemy jak największą wadę swoich pupili. Jednak pamiętajmy, że agresja wynika z jakiego wydarzenia. Tym bardziej, jeśli do tej pory nasze zwierzę nie było agresywne. Prawidłowe szkolenie psów to tak naprawdę proces socjalizacji. Duże znaczenie ma fakt czy pies jest dorosły czy zupełnie młody. Niekiedy właściciel zaniedbuje etap życia swojego pupila. Nieprawidłowe zachowanie wynika z jakiś sytuacji. Mowa o nadpobudliwości, agresywnego zachowania zarówno wobec ludzi czy też innych psów. Behawiorysta nie stosuje zwyczajnego szkolenia psów. Gdy zauważymy niepokojące zachowanie u swojego pupila, należy spotkać się z behawiorystą. Przede wszystkim w celu diagnozy problemu. Należy przygotować indywidualny program zajęć. Psiaki posiadają różne problemy.

Analiza zachowania psa i właściciela. Zazwyczaj podczas spaceru. Na początku to właśnie tak pracuje behawiorysta. Właśnie w tym czasie można dokonać oceny zachować psa. Podczas spaceru można zauważyć zachowania takie jak między innymi agresja. Ignorowanie właściciela czy też ciągnięcie na smyczy. Dodatkowo można rozwiązać takie problemy jak: lękliwość, nadpobudliwość, gonitwa za samochodami, skakanie na właściciela. Każdy problem można rozwiązać. Agresja wśród psów jest po prostu czynnością wynikającą z pewnej sytuacji. Agresja bierze się nie tylko z psychiki. Bardzo często konsultacje z behawiorystą trwają nawet do kilku godzin. Niektóre zachowania, na przykład ciągnięcie na smyczy czy też gonitwa za samochodami, są problemami, których przyczyny można odnaleźć w ciągu kilku dni. Zdecydowanie dłużej trwają terapie u psów z agresją czy też lękami.