Hodowcy gołębi muszą się zmagać z różnymi problemami i trudnościami. Od naprawy uszkodzonego gołębnika, po konieczność leczenia gołębi, kiedy zwierzęta zachorują. Na szczęście, produkty dla gołębi dostępne na rynku, a także odpowiednie zachowania profilaktyczne, w dużej mierze pomagają unikać rozwijania się chorób zagrażających tym ptakom.

Niestety, czasami nawet pomimo dużej ostrożności i odpowiedniej profilaktyki, nie udaje nam się uchronić podopiecznych przed różnymi dolegliwościami. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej podjąć właściwe kroki, aby zdiagnozować chorobę, a następnie wyleczyć nasze gołębie.

Najczęstsze schorzenia gołębi

Jedną z popularnych chorób, z którą stosunkowo często zmagają się gołębie, jest salmonelloza, wyjątkowo niebezpieczna dla młodych osobników, u których może być śmiertelna, co rzadko się zdarza w przypadku dorosłych gołębi. U gołębi diagnozowane są cztery odmiany salmonellozy: organowa, stawowa, jelitowa i nerwowa. Wszystkie są niebezpieczne i należy jak najszybciej podjąć leczenie, które polega na zastosowaniu kuracji antybiotykowej, po wykonaniu antybiogramu. Następnie wraz z weterynarzem ustala się, w jaki sposób dany preparat będzie aplikowany. Profilaktyką, pomagającą uniknąć salmonellozy, jest m.in. badanie kału (jesienią i wiosną) na obecność bakterii salmonelli, odseparowanie gołębi hodowlanych od zdziczałego ptactwa, czy też prawidłowa wentylacja gołębnika(nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji.) Ważne również, aby produkty dla gołębi, których używamy, pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Ptaki można także zaszczepić.

Kręciek, będący nieuleczalną chorobą, potrafiącą zdziesiątkować stado, sprawia, że na hodowców pada blady strach. Choroba łatwo się roznosi, a zarażone ptaki najczęściej trzeba niestety uśmiercić, aby uniknąć epidemii. Na szczęście, na rynku dostępne są szczepionki, które zapobiegają możliwości zachorowania na to schorzenie. Rzecz jasna najlepiej zaszczepić jak najmłodsze osobniki. W okresie zwiększonego ryzyka zachorowania, czyli jesienią, warto zapewnić gołębiom dodatkową dawkę witamin z grupy B. Konieczna jest również odpowiednia wentylacja woliery, a także zapewnienie ptakom dostępu do światła.

Kolejnym utrapieniem hodowców jest ornitoza, należąca do grupy chorób, które bardzo łatwo się przenoszą. Zarażenie może nastąpić poprzez kontakt z chorym osobnikiem, zakażoną wodą lub karmą (dlatego produkty dla gołębi, które podajemy swoim ptakom, nie mogą pochodzić z niewiadomego źródła!), a nawet poprzez wdychanie pyłów w zainfekowanym gołębniku. Warto wspomnieć, że choroba ta jest groźna nie tylko dla ptaków, ale również dla ludzi. Leczenie odbywa się poprzez podawanie gołębiom odpowiednich leków, zaleconych przez weterynarza.

Gołębie mogą cierpieć również z powodu kataru zakaźnego. Choroba ta atakuje drogi oddechowe ptaków, objawiając się zazwyczaj w momencie dużego osłabienia organizmu gołębia. Ażeby ochronić nasze ptaki przed tym schorzeniem, ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny gołębnika. Konieczne są: dobra wentylacja, regularne sprzątanie odchodów i niwelowanie nadmiernej wilgotności. Ważna jest również zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne.