Amphiprion, a może po prostu błazenek, inne ciekawe nazwy to ryby klowny, a także ryby ukwiałowe. Czym są te małe stworzonka? To rodzaj niewielkich, morskich ryb, należą do jednych z najczęściej hodowanych okazów. Błazenki posiadają kilka bardzo ważnych cech charakterystycznych, po pierwsze żyją na rafach koralowych Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, w gromadzie. Tutaj bardzo ważne, znajdują schronienie w ukwiale, bytują z nim w symbiozie. Największy osobnik z całej kolonii staje się samicą, a drugi co do wielkości samcem. Czy rybki wiedza kim będą? Wszystko zależy od sytuacji, a posiadanie obu narządów płciowych, daje możliwość dostosowania się do sytuacji.

Co daje rybkom koralowiec, chroni je przed niebezpieczeństwem, te z kolei ciężko pracują i wabią inne okazy jako pożywienie dla ukwiału. Wszystko na dobre i na złe, charakterystyczna maź chroni błazenki przed poparzeniami od swojego opiekuna.
Zaciekawił Cię błazenek opis można odnaleźć na wielu portalach internetowych, wszyscy umieszczają tysiące informacji, tylko niektóre są logiczne i prawdziwe inne to sterty paplaniny słów, z wieloma niespójnymi wiadomościami.