Odżywianie w okresie dziecięcym jest bardzo ważnym tematem wśród miłośników kotów., szczególnie dla tych, którzy zdecydowali się na kota konkretnej rasy. Czy kocięta potrzebują specjalnego żywienia? Czy mogą jeść to samo co dojrzałe koty? Producenci karmy dla kotów są w tej kwestii bardzo otwarci, oferując szeroką gamę różnych produktów na każdy etap życia kociaka.

Karma dla kociąt, czy dorosłych kotów?

Istnieją opinie, że specjalistyczne karmy dla kotów są w gruncie rzeczy do siebie podobne, a kocięta mogą spokojnie jeść tą samą karmę co koty dorosłe. Po odstawieniu od mleka matki są w stanie doskonale trawić pokarmy stałe i nie powinny wymagać żadnej dodatkowej suplementacji. Dopóki zapewnia się kotu wysokiej jakości karmę premium, żywienie kota brytyjskiego w okresie dziecięcym nie musi znacznie różnić się od żywienia kota dorosłego. Kociak powinien być w stanie zjeść dokładnie taką samą karmę, jak dorosły kot. Jedyna różnica polega na tym, że kocię trzeba karmić częściej – ich maleńkie ciałka po prostu szybciej spalają składniki odżywcze. Ponieważ mają małe żołądki, aby pomieścić całe potrzebne im jedzenie, są w stanie zjeść mniejsze porcje na raz. Z tego wynika, że będą musiały częściej uzupełniać pożywienie. Całkowicie rozsądne jest karmienie kotka pięć razy dziennie, gdy jest mały.

Żywienie kociąt brytyjskich – inne praktyczne rady

Nie należy jednak nigdy zostawiać jedzenia w misce. Może ono bowiem zjełczeć, zwłaszcza w czasie upałów, a wciąż rozwijający się układ odpornościowy kociaka nie radzi sobie tak dobrze z bakteriami, jak u dorosłego kota. Małego kota trzeba karmić mało i często i za każdym razem myć jego miskę. Gdy dorośnie, można stopniowo zmniejszać częstotliwość jego posiłków, aby do ukończenia roku życia żywienie kota brytyjskiego odbywało się dwa razy dziennie. Gdy brytyjski kot osiągnie rok, najważniejszy etap rozwoju jest zakończony. Aczkolwiek trzeba nadmienić, że kotom tej rasy może zająć od trzech do pięciu lat, aby osiągnąć pełny rozmiar dorosłego kota. Dodatkowe jedzenie po prostu sprawi, że kociak będzie miał skłonność do problemów z wagą.

Mając na uwadze powyższe, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby młody kociak brytysjki otrzymywał specjalną karmę dla kociąt. Jednak patrząc na skład pokarmów, nie ma w takim pożywieniu niczego, czego nie zawierałaby karma dla kotów dorosłych. Niektóre z nich mogą zawierać dodatkowy tłuszcz, aby zapewnić kotu zastrzyk energii, co nie jest problemem, o ile kot nie będzie przekarmiany. Specjalne karmy dla kotów na pewno nie szkodzą, a co do ich korzyści istnieją różne opinie. Każdy właściciel powinien więc zadecydować dam co chce podawać swojemu pupilowi.