Żeby zapewnić swojemu pupilowi maksimum komfortu, warto zainwestować w wysokiej jakości legowisko. Pozwoli ono wypocząć czworonogowi i nabrać siły do zabawy.

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Na rynku dostępny jest niezwykle szeroki wybór legowisk dla psów. Na co zwrócić uwagę wybierając model dla naszego pupila? Warto wziąć pod uwagę rozmiar. Psy czują się zazwyczaj dobrze na ograniczonej w jakiś sposób przestrzeni legowiska, nie powinno być ono ani zbyt małe, ani za duże. Dla niektórych psiaków najlepszym rozwiązaniem będą na przykład legowiska typu norka, w których można dosłownie się schować. Stworzą one psu poczucie bezpieczeństwa.

Wybierając legowisko warto też wziąć pod uwagę ewentualną wodoodporność materiału. Może być to dobre rozwiązanie, jeśli na przykład nasz pupil jest starszy lub schorowany i niekoniecznie wytrzyma z załatwianiem się do kolejnego spaceru.

Ponieważ legowisko jest stałym elementem wystroju domu czy mieszkania, dobrze jest też zastanowić się nad jego designem, kolorystyką. Psu będzie to obojętne, ale nam jako właścicielom zrobi sporą różnicę.

Kolejną kwestią jest typ legowiska. Można wybierać spośród typowych legowisk, kanap, materacy czy nawet modeli ortopedycznych.

Materace dla pupila i legowiska ortopedyczne

Materace dla psów świetnie sprawdzą się większym psom, szczególnie tym, które potrzebują stabilnego podparcia dla stawów. Wykonywane są one z pianki tapicerskiej. Wypełnienie cięte jest w jednym bloku, co sprawia, że cała konstrukcja jest dla psa bardzo wygodna. Dla psiaków mających szczególne potrzeby, poleca się materace wykonane z pianki ortopedycznej. Ich sprężystość pozwoli na dopasowanie się do ciała zwierzęcia.

Materace i innego typu legowiska ortopedyczne zapewnią psu doskonałe podparcie bioder i łokci. Czworonóg nie będzie czuł podłogi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zwierząt po operacjach, starszych czy tych, które mają problemy z poruszaniem się. Problemy ze stawami są niestety domeną dużych ras a także jamników, których kręgosłup jest obciążony z uwagi na ich budowę. Artretyzm czy urazy również są wskazaniem do zmiany “zwykłego” legowiska na ortopedyczne.

Kanapy dla psów

Rozwiązaniem designerskim, przywodzącym na myśl skandynawskie wzornictwo są kanapy dla psów. Wybierając kanapę, warto zwrócić uwagę na to, czy zdejmowalne i nadające się do prania jest poszycie wykonane. tkaniny meblowej. Dzięki temu, utrzymamy legowisko w czystości. Sofa dla pupila będzie idealnym rozwiązaniem dla tych psów, które lubią wypoczywać, opierając głowę na podparciu – rant kanapy jest tak zaprojektowany, aby psiak mógł swobodnie się w niego wtulić.

Legowiska wodoodporne

W przypadku legowisk wodoodpornych niezwykle ważny jest materiał, z jakiego są one zrobione. Tkanina Kodura, która może być wykorzystywana do szycia takich legowisk jest odporna na tarcie (zarówno na sucho jak i mokro) oraz na wilgoć. Tego typu legowiska sprawdzą się na przykład, jeśli mają znajdować się na świeżym powietrzu, na przykład na tarasie czy balkonie. Nie powinny być zalewane wodą, więc w przypadku ulewnego deszczu warto zabrać je do środka, ale nie będą też od razu przemoczone. Przede wszystkim jednak idealnie sprawdzą się psom z problemami nietrzymania moczu, które zdarzają się często w podeszłym wieku lub jako powikłanie po sterylizacji.