Gołąb jest ptakiem z rodziny gołębiowatych, a do ich najpopularniejszych przedstawicieli zalicza się gołębie skalne (w tym gołębie pocztowe), a także gołębie miejskie, wywodzące się z udomowionych gołębi skalnych.

Gołębie pocztowe dalekodystansowe

Gołębie są to zwierzęta, które potrafią zachwycić swoją niebanalną urodą, ale także zaskoczyć niezwykłą mądrością. Są to zwierzęta, które posiadają zdolność do powrotu do domu nawet z ogromnych odległości. Zdolność tą wykorzystuje się do organizacji konkursów gołębi. Gołębie pocztowe dalekodystansowe wystawiane są na konkursy organizowane co roku Podstawą oceny lotu jest suma zdobytych punktów, oceniających długość lotu stada. Podaje się je w godzinach i minutach.

Klub gołębi dalekodystansowych

W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na organizowanie lotów dalekodystansowych. Klub gołębi dalekodystansowych wychodzi na przeciw temu zapotrzebowaniu, organizując konkursy, a także zrzesza członków i pasjonatów tych pięknych i mądrych ptaków. Istnieje strona internetowa klubu, na której nawet początkujący hodowca może zdobyć niezbędną wiedzę i sukcesywnie ją poszerzać.