Rasa gołębi skalnych jest podzielona na różne grupy. Jednym z rasowych gołębi skalnych jest Hiszpan. Piękny okaz o nietypowym wyglądzie. Jego rasa powstała poprzez połączenie dwóch innych ras.

 

Najbardziej popularny gołąb w Niemczech. Pochodzi z nietypowego rejonu. Występuje on w kilku barwach. O tych Hiszpanach można zaczerpnąć wiedzy z wielu niemieckich książek naukowych.
Jego wygląd dosyć ciekawy, ma on szatę ciemniejsza szarawą na górnej części, a na dolnej jest zupełnie biały. Występuje również w pełnej jednolitej barwie.
I warto tu przedstawić jeszcze jedną rasę gołębia. Saksoński gołąb, zupełnie różni się szatą od Hiszpana. Jego pochodzenie jest saksońskie i stąd tak tę rasę gołębia nazwano. Kolor upierzenia jest zupełnie brązowy. Jedynie widoczny biały kolor nad dziobem i na ogonie. Gołębie te są obrączkowane na nóżce. Rasa gołębia saksońskiego białogłowego to gołębie domowe.
Podsumowując, Hiszpan i saksoński białogon to gołębie o dwóch zupełnie różnych ubarwieniach. Jednak obydwie rasy pochodzą z Niemiec.