Jadowite węże nazwane kobrami to tak na prawdę kilka rodzajów jadowitych węży. Zachwycają one człowieka swoją majestatycznością, niesamowitym wyglądem, a także niebezpieczeństwem które za sobą niosą.

Szczególną uwagę warto poświęcić kobrze królewskiej, która jest gatunkiem nazywanym największym z jadowitych węży, ponieważ osiąga ona do 5, 7 metra długości i waży do 9 kilogramów. Ilość silnego jadu wytwarza ona stosownie do swoich rozmiarów. Jest wężem który świetnie czuję się w wodzie, dzięki czemu potrafi pływać, a także odnajduje się wspinając się po drzewach. Kobra królewska jest jedynym jajorodnym wężem na świecie, który sam buduję sobie gniazdo dla swoich jaj i opiekuje się nimi. Samiec jest większy od samicy, co bardzo rzadko zdarza się w środowisku zwierząt. Życie kobry trwa około 30 lat, ciekawi natomiast fakt, iż kobra rośnie przez całe swoje życie.

Wąż jadowity kobra swój jad wydziela przez parzyste gruczoły znajdujące się po bokach głowy, są one łączone z zębami jadowymi za pomocą specjalnie przystosowanych kanalików. Kobra nie zawsze używa jadu, ponieważ jest on dla niej bardzo cenny. Często zdarza się, iż kobra gryzie nie wstrzykując jednocześnie jadu. Niestety takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko i nazywa się je suchymi ukąszeniami.