Biegunka najczęściej powoduje u psów ogólne osłabienie organizmu, utratę cennych elektrolitów, odwodnienie i apatię. Należy prawidłowo zdiagnozować psa i wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ tak samo jak u ludzi tak i u psów, biegunka potrafi poważnie wyniszczyć organizm, a w gorszych przypadkach prowadzić do utraty życia przez zwierzę.
Co podać psu na biegunkę? Domowe sposoby leczenia biegunki u psa
Tak jak w przypadku ludzi, możemy podjąć natychmiastowe leczenie, jedynie pod warunkiem, iż jest to biegunka wynikająca z zatrucia i utrzymująca się nie dłużej niż 24 godziny. Najbardziej skuteczna w domowym leczeniu jest głodówka. To rozwiązanie w najbardziej naturalny sposób pomoże psu uporać się z biegunką. Dodatkowo możemy ugotować psu kleik z siemienia lnianego, który chroni żołądek i powoduje utworzenie się osłonki chroniącej przed podrażnieniami. Podczas biegunki u psa należy szczególnie unikać produktów mlecznych! Jeżeli ten stan utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który postawi dokładną diagnozę i dostosuje do niej odpowiednie leczenie.
Leczenie przez weterynarza
Weterynarz powinien dokładnie zbadać psa oraz przeprowadzić wywiad z właścicielem, dotyczący przyjmowanej karmy, leków, a także wygląd oddawanego kału. Dodatkowo lekarz może zlecić badania kału na obecność pasożytów, bakterii i pierwotniaków. Kiedy diagnoza zostanie już postawiona, weterynarz dobierze odpowiednie leczenie. Leki pozwolą psu na odpoczynek i zapewnią znacznie lepsze samopoczucie. Może także zlecić przyjmowanie elektrolitów, leków osłonowych.
Najnowsze komentarze