Nauka czystości wymaga przede wszystkim dużo cierpliwości. Na pewno spokój jest dobrym doradcą. Nauka w postaci wielogodzinnych spacerów. Każdy pies może mieć słabsze chwile. Należy nie tylko uczyć, ale zrozumieć, z czego to może się brać. Na pewno nie można też za bardzo rozpieszczać psa. Z drugiej strony pozostawienie go samego w domu na wiele godzin, może skutkować ogromny stres. W takich przypadkach może on załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Każdego psa, zarówno młodego jak i dorosłego tej czystości można nauczyć. Jak się okazuje, najgorsza dla psa jest po prostu samotność. Gdy ten czas płynie bardzo wolno. Kłopoty z odnalezieniem się w takiej sytuacji. Duża tęsknota za właścicielem. Zawsze problemy wynikają z czegoś.

Niekiedy to sami właścicieli powodują problemy wychowawcze. Behawiorysta ma szeroki zakres pracy. Wszystko da się naprawić. Im wcześniej zmienimy nawyki naszego pupila, będziemy się starać zmienić jego postępowanie. Polepszymy z nim swój kontakt. Psychika psów jest do określenia na wielu płaszczyznach. Należy dobrze poznać problem, aby móc rozwiązać taką sprawę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Nie tylko opis, ale jakże ważny mechanizm, plan dnia. Wszelkie informacje na temat psa będą pomocne specjaliście, w celu stworzenia wyraźnego planu, który jest w stanie dostrzec do właśnie tego konkretnego psa. Należy tutaj pracować etapowo. Nie można też zniechęcić psa. Nie wolno zrobić coś, co spowoduje jego wycofanie. Nie należy podejmować zbyt szybkich działań. Wszystko powinno być dokładnie przemyślane. Zgodnie z całą procedurą. Behawiorysta, zwłaszcza doświadczony jest nam w stanie zaoferować naprawdę nie tylko wiedzę, ale i rozwiązać najbardziej skomplikowaną sytuację.

Behawiorysta psów nie jest szkoleniowcem, trenerem. To ktoś znacznie więcej. To osoba, która nie tylko ceni, to co robi. Miłość do zwierząt, w tym przypadku do psów staje się dla niej najważniejsza. Umiejętność rozwiązywania skomplikowanych przypadków, takie które często wydają się naprawdę ciężkie. Warto szukać osoby z wiedzą, doświadczeniem. Możliwość skonsultowania się z innymi właścicielami czworo gonów, którzy korzystali już z pomocy takiej osoby. Na pewno należy przyznać, że są to czynności bardzo trudne z perspektywy właścicieli psów. Dobry behawiorysta będzie pracował do skutku. Określi stopień trudności. Zadba nawet o najmniejszy szczegół.