Niewielki metraż, wynajmowane mieszkanie (a w związku z tym – niechęć właściciela) albo nieregularne godziny pracy – powodów, dla których nie możesz zaprosić pod swój dach czworonoga, kota albo psa, jest naprawdę wiele. Jednak, czy musisz rezygnować z obecności zwierzęcia pod swoim dachem? Absolutnie nie. Zdecyduj się na pupila o niewielkich rozmiarach. Doskonałym wyborem będzie… chomik! Jak urządzić klatkę dla przyszłego lokatora? Jakie trociny dla chomika wybrać i o czym nie wolno ci zapomnieć? Sprawdziliśmy!

Dlaczego chomik? Powodów jest kilka

Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie chomik będzie najlepszym rozwiązaniem, także do małego mieszkania? Powodów jest kilka. Do najważniejszych należy zaliczyć niewielki rozmiar pupila i niewymagającą hodowlę. Nie należy jednak sądzić, że zwierzę w ogóle nie wymaga uwagi. Zapraszając pod swój dach chomika, czekają na ciebie obowiązki, a pierwszym bez wątpienia jest przygotowanie odpowiedniej klatki. Możesz jednak mieć pewność – poświęcając czas zwierzakowi, ten obdarzy cię prawdziwą sympatią. Zatem – jak przygotować mu komfortowy i funkcjonalny dom?

Zacznij od wyboru klatki

Wybór klatki, wbrew pozorom, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Ponieważ ta nie powinna być zbyt mała. Nie oznacza to jednak, że możesz zdecydować się na klatkę o wyjątkowo sporych rozmiarach. Nie tylko będzie kłopotliwa w utrzymaniu w czystości, ale także – w żaden sposób nie zapewni chomikowi komfortu. Jako właściciel musisz pamiętać, że do odpowiedniego rozwoju, twój chomik musi być regularnie… wypuszczany z klatki! Pamiętaj jednak, by zawsze mieć na niego oko.

Podłoże, czyli gruba warstwa trocin dla chomika

Zastanawiasz się, dlaczego trociny dla chomika powinny tworzyć grubą warstwę? Przede wszystkim dlatego, że gryzonie uwielbiają chować się w nich, drążyć tunele i wić swoje norki. Jakie będą najodpowiedniejsze? Najlepiej – naturalne. Szeroki wybór żwirków, trocin dla chomika i innych wyściółek odpowiednich do klatki, znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym Cziko.

Akcesoria idealne do klatki

Chomiki nie lubią się nudzić! Właśnie dlatego, poza klatką i wyściółką, okażą się akcesoria dedykowane gryzoniom. Niezbędne okażą się poidełko, miseczka na jedzenie i podstawka. Ich obecność nie gwarantuje jednak długotrwałej czystości. By tak było, musisz regularnie je opróżniać i myć.

Co jeszcze warto kupić? Kołowrotek! Nie tylko pozwoli pupilowi rozładować energię, ale także – zadba o jego kondycję. Możesz mieć pewność – chomiki go uwielbiają!

Gdzie postawić klatkę? Znajdź odpowiednie miejsce!

Wszystko gotowe? Zanim nowy lokator pojawi się w swojej klatce, znajdź dla niej odpowiednie miejsce. Unikaj miejsc, w których często pojawia się przeciąg oraz tych, w których zwierzę będzie narażone na intensywne działanie słońca. Niewskazane są także miejsca w pobliżu źródeł ciepła (na przykład kaloryferów) oraz te zbyt głośne.

Jak dbać o chomika? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Troska o chomika obejmuje nie tylko regularne mycie poidełka i miseczki, czyszczenie naczyń i uzupełnianie pokarmu oraz wody. Konieczne będzie także systematyczne wypuszczanie zwierzaka z klatki i wymiana trocin, które dla chomika są miejscem zabawy. Warto to robić przynajmniej raz w tygodniu, jednak należy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Znając aktywność gryzonia i częstotliwość brudzenia ściółki, szybko ustalisz, jak często klatka będzie wymagała sprzątania.