Hodowcy mimo posiadania ogromnej wiedzy i źródeł informacji, nadal popełniają wiele błędów, stosując złe przygotowanie gołębi do lotów.

Przygotowanie gołębi do lotu

Pierwszą bardzo ważna zasadą w przygotowaniu gołębi jest wypracowanie własnego systemu i poznanie swoich zwierząt. Hodowca nie powinien sugerować się w całości poradami innych hodowców, szczególnie nie powinien w całości naśladować czyjegoś systemu i zasad. Przygotowanie gołębi do lotów powinno być dostosowywane pod kątem indywidualnym do danej hodowli. Żeby móc hodować i lotować gołębie trzeba mieć odpowiednią ilość wiedzy i doświadczenie. Należy pamiętać, iż gołębie powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli, ponieważ hodowanie tych z nieznanego źródła może prowadzić do utraty cennego czasu i pieniędzy, bez uzyskania pożądanych efektów.

Przygotowanie gołębi do lotu powinno odbywać się od najniższego stopnia, jakim jest pokarm, odpowiednio przystosowany gołębnik, a dopiero później odpowiedni trening i przygotowanie samego lotu. Należy zadbać także o profilaktykę ptaków, aby nie dopuścić do problemów zdrowotnych u zwierzęcia. Źródłem zakażeń może być także woda, dlatego również należy odpowiednio o nią zadbać.