Zwierzę, zupełnie jak człowiek, może dotknąć choroba. Bardzo dużo chorób objawia się brakiem apetytu lub zmniejszoną ilością przyjmowanego pokarmu. Poniżej chcielibyśmy wytłumaczyć, co należy zrobić, kiedy królik nie chce jeść i co może być tego przyczyną.

Dlaczego królik nie chce jeść

Jednym z powodów, dla których królik może nie chcieć jeść, jest słabej jakości karma. Dlatego tak ważne jest podawanie królikom odpowiednich składników, na przykład pochodzących z dolfospets.com. Niestety obecnie wiele tanich karm dla zwierząt zawiera tanie składniki, które często nie są dobre dla zwierząt. Króliki mają prosty, lecz dość delikatny układ pokarmowy, więc, nie mając wyboru, przestają jeść.

Innym, bardzo częstym powodem braku apetytu u królików, jest stres. Niestety króliki dość łatwo się stresują – wystarczy nowe zwierzę w domu, głośniejsza impreza, czy nawet zmiana w pokoju, w jakim królik się znajduje, czyli remont. Stres może łatwo zablokować pracę jelit, i co można zrobić w tym przypadku, to najlepiej karmić królika włókniną oraz spróbować zminimalizować czynniki stresogenne.

Bardzo często okazuje się, że królik nie je ze względu na ból. Może to być na przykład ból zębów, który nie pozwala zwierzęciu dobrze pogryźć jedzenia, ból spowodowany rozwijającym się nowotworem, ból pleców, a także wiele innych rodzajów bólu, który w rezultacie może przyczynić się do osłabionej lub znikomej pracy jelit, a to z kolei może niestety prowadzić do śmierci.

Co zrobić, kiedy królik nie je

Kiedy jako właściciel zauważysz, że Twój pupil przestał jeść, co powinno być dość oczywiste, jeśli zwierzę jest karmione w klatce, to najlepiej reagować jak najszybciej. Jak już wspominaliśmy, brak pracy żołądka oraz jelit może być dla królika bardzo szybko śmiertelny, więc lepiej od razu odwiedzić weterynarza, który będzie potrafił stwierdzić, co dolega zwierzęciu.

Domowe sposoby mogą być zawodne lub nietrafne, ponieważ brak apetytu u królika może być wywołany przez bardzo wiele chorób oraz schorzeń, więc lepiej w tej kwestii zaufać specjaliście i nie czekać zbyt długo, ponieważ może to być dla pupila bardzo niebezpieczne.