Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz ich czworonogów – część z tych pasożytów przenosi groźne choroby, dlatego ich obecność nigdy nie powinna być bagatelizowana. Jakie są objawy najczęściej występujących chorób odkleszczowych oraz co należy uczynić, kiedy podejrzewamy, że nasz pupil może być chory?

Borelioza

Omawiając choroby odkleszczowe z pewnością jako jedna z pierwszych może przyjść do głowy borelioza. I słusznie – jest on jedną z najbardziej popularnych. Borelioza to choroba dotykająca wiele narządów. Jeśli nie zostanie wykryta, może doprowadzić do poważnych zmian psychicznych u zwierzęcia, jego paraliżu lub nawet ślepoty.

Chory czworonóg często doświadcza problemów z poruszaniem się, szybkim zmęczeniem, ospałością oraz brakiem apetytu. Niestety rozpoznanie tej choroby jest bardzo trudne, dlatego należy udać się z pupilem do lecznicy weterynaryjnej niezwłocznie, jak zauważamy u niego niepokojące objawy.

Babeszjoza

Babejszoza jest niezwykle groźną chorobą odkleszczową – jeżeli nie rozpozna się jej w porę i nie podda zwierzęcia leczeniu, może spowodować groźne powikłania w postaci np. niewydolności nerek oraz wątroby. W szczególnie poważnych przypadkach babeszjoza jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci. W jaki sposób możemy ją rozpoznać?

Chory czworonóg zazwyczaj nie będzie posiadał apetytu, z czym mogą łączyć się wymioty oraz biegunka. Charakterystyczna jest także bardzo wysoka gorączka oraz problemy z oddychaniem. Zarażone zwierzę staje się również apatyczne – nie cieszą go spacery i nie reaguje na zachęty właściciela. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie objawy muszą być obecne, aby zdiagnozować babeszjozę – często chory czworonóg jest po prostu osowiały i osłabiony.

W momencie jeśli podejrzewamy u zwierzęcia babeszjozę, czworonóg natychmiast musi zostać poddany badaniu krwi. Z tego względu, że choroba ta charakteryzuje się szczególnie gwałtownym przebiegiem, jej szybkie wykrycie i podjęcie leczenia jest kluczowe.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest groźne nie tylko dla zwierząt – stanowi ono zagrożenie również dla ludzi. Choroba ta ma najczęściej ostry przebieg, jej skutkiem niepokojąco często jest śmierć zwierzęcia już po paru dniach od zauważenia pierwszych objawów.

Objawami, jakie powinny nas zaniepokoić w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu, są m.in. wysoka gorączka, zaburzenia równowagi i drgawki, brak apetytu, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki, a także zmęczenie. Szczególnie alarmujące powinno się stać porażenie kończyn zwierzęcia.

Niestety obecnie nie istnieje żadna szczepionka chroniąca przed tą chorobą, a jej leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu występujących objawów. Z tego powodu kluczowa jest prawidłowa profilaktyka przed atakami kleszczy.