Ściółka torfowa powstaje w wyniku obróbki torfu wrzosowego, a proces ten odbywa się w temperaturze sięgającej minimum 200 °C. Za sprawą wysokiej temperatury otrzymuje się ściółkę, która nie dość, że jest odpylona, to jeszcze nie ma w niej żadnych bakterii. Taki produkt w niczym nie przypomina torfu ogrodniczego. Właściwości torfu są wyjątkowe: wiąże amoniak i gazy, posiada niski poziom pH i skutecznie ogranicza rozwój bakterii. Połączenie torfu z ziołami ma pozytywny wpływa na grogi oddechowe koni, a samo ich przebywanie w boksie wyłożonym torfem stanowi kurację. Ściółki torfowe dla koni są świetnym izolatorem ciepła, zwłaszcza w zimie.
Wpływ ściółki torfowej na konie
Jak już zostało wspomniane, zastosowanie ściółki torfowej w końskim boksie ma na zwierzę zbawienny wpływ. Do głównych zalet należą:
-
ograniczenie rozwoju bakterii,
-
ograniczenie pylenia,
-
neutralizacja zapachu amoniaku,
-
czyste, nieprzesuszone kopyta,
-
utrzymanie sierści w czystości.
Hodowcy koni, którzy podejrzewają, że zwierzę może cierpieć na chorobę RAO, alergie, kolki, ale także będące na diecie, czy w trakcie leczenia w szczególny sposób doceniają zalety ściółki torfowej.
Najważniejsze informacje o ściółkach torfowych
Każdy koń ma swoje potrzeby, a hodowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są to wymagające zwierzęta. Niestety, niektóre z nich zmagają się z różnymi przypadłościami i potrzebują specjalnych warunków. Istotnym elementem jest wybór odpowiedniej ściółki, która jest w stanie związać nie tylko kurz, pył i gazy, ale także amoniak. Wiele osób może się zdziwić, ale końskie kopyta są bardzo delikatne, dlatego potrzebują miękkiego podłoża, które stworzy warstwę izolującą. Każdy koń jest inny, a to jaką ściółkę wybierze hodowca jest bardzo ważne, ale powinno być dopasowane do preferencji zwierzęcia.
Czym się kierować przy wyborze ściółki?
Wybór odpowiedniej ściółki może wydawać się nieco trudny, ale są zasady, którymi warto się kierować:
-
dostępność – ważne jest, żeby produkt był dostępny w okolicy, ponieważ sprowadzanie go z daleka może generować dodatkowe koszty,
-
spójność – warto zwrócić uwagę na to czy wióry są mniej więcej tej samej wielkości,
-
łatwość użytkowania – ściółka powinna ułatwiać czyszczenie boksów, ale trzeba też przyjrzeć się temu, jak transportuje się zabrudzoną ściółkę,
-
ile czasu koń może spędzić na ściółce – jeśli konie są poza domem przez osiem lub więcej godzin dziennie, ściółka będzie używana znacznie rzadziej niż w przypadku, gdy konie wychodzą tylko przez jedną lub dwie godziny dziennie. Należy wziąć pod uwagę charakter zwierząt; czy większość z nich jest brudna czy schludna? Czy piją i oddają mocz średnio, czy dużo? To wszystko ma ogromne znaczenie.
Najnowsze komentarze