Pasterski pies szwajcarski należy do grupy psów w typie pinczera i sznaucera.

Rasa ta jest potomkiem psów wiejskich, które wykorzystywane były do ciągnięcia wózków. Powstała dzięki staraniom dwóch Szwajcarów, stąd ich nazwa. Do Polski trafił w latach 60. XX wieku. Pierwsza suczka tej rasy pracowała w ratownictwie górskim.

Pasterski pies szwajcarski – Charakterystyka

Zazwyczaj ich szata jest trójbarwna, grzbiet czarny, łapy mają podpalane, a pierś biała.
To psy bardzo przyjacielsko nastawione do swojej rodziny, do obcych zachowują dystans. Lubią zabawy, dla dzieci są niezwykle delikatne.
Obecnie rasa ta jest coraz bardziej popularna jako pies rodzinny, ze względu na ich delikatny charakter, a szczególnie cierpliwość. To wspaniały przyjaciel rodziny.
Szwajcarski pies pasterski jest pewnym siebie zwierzakiem. Doskonale sprawdzi się jako stróż posesji. Niemniej jednak należy zapewnić mu również do wykonania różne zadania, ponieważ nie lubi lennictwa. Uwielbia kontakt z ludźmi oraz spacery. Wielu z nich przejawia też pewne zdolności do pracy węchowej, mogłyby z powodzeniem pracować w dziedzinach związanych z tropieniem. Doskonale radzą sobie w trudnych terenach i są niezwykle wytrzymałą rasą, charakteryzują się bardzo dobrą pamięcią. Psy te późno dojrzewają.

Pasterski pies szwajcarski – wychowanie

Odpowiednie wychowanie psa jest bardzo ważne, w przypadku złego, może stać się agresywny i może sprawiać problemy właścicielowi.
Taki pies będzie odpowiedni dla osób aktywnych, którzy poświęcą mu swój czas na zabawy, spacery, zadania. Uwielbia przebywanie w naturze, czyli najbardziej odpowiednim miejscem do zamieszkania będzie podmiejska okolica lub wieś.

Jak każdy pies ma swoje zalety i wady.

Pasterski pies szwajcarski – zalety

  1. Inteligencja
  2. Siła
  3. Żywiołowość
  4. Towarzyskość
  5. Opiekuńczość i czułość
  6. Czujność

Pasterski pies szwajcarski – wady

  1. Niekiedy bywa niedelikatny
  2. Linieje
  3. Krótko żyje – koło 10 – 12 lat
  4. Ma twardy charakter, co powoduje pewne trudności w wychowaniu.

Pasterski pies szwajcarski cieszy się dobrym zdrowie, niemniej jednak zdarzają się problemy z żołądkiem, które prowadzą do skrętu tego narządu. Zdarzają się alergie oraz choroby oczu oraz problemy z aparatem ruchu (dysplazja stawów biodrowych i łokciowych).

Pasterski pies szwajcarski – żywienie.

Wiadomo, że dieta psa jest bardzo ważna. Zawsze należy podawać najwyższej jakości karmę, szczególnie jeśli wiemy, że rasa ma predyspozycje do problemów żołądkiem. Ważne jest podawanie witamin i suplementów. Przy dobrym żywieniu pies będzie miał piękną, zdrową i błyszczącą sierść.

Pasterski pies szwajcarski – pielęgnacja

Posiadając psa nie należy zapominać o pielęgnacji sierści. Najlepiej wyczesywać psa od czasu do czasu. Kiedy zaczyna się okres linienia zaleca się wykonywać ten zabieg częściej. Pamiętajmy o zadbaniu o zęby i uszy oraz skarać paznokcie.

Pasterski pies szwajcarski – ciekawostki

W czasie II wojny światowej psy te były wykorzystywane jako zwierzę transportowe, ponieważ radziły sobie lepiej niż konie, w trudnych warunkach
Niektórzy właściciele nadal wykorzystują je do ciągnięcia wózka, ale to wymaga profesjonalnego wyszkolenia, ponieważ sterowane są głosem. Więź między właścicielem i psem musi być wtedy bardzo silna.