Przepiękne akwarium ozdobione roślinami, dekoracyjnymi kamieniami, korzeniami czy specjalnymi grotami, to duma każdego akwarysty. Jak urządzić akwarium, by wyglądało atrakcyjnie, a jednocześnie, by dobrze czuły się w nim rybki, krewetki, ślimaki? Gdzie najlepiej kupić akcesoria do akwarium? Zapraszamy do czytania naszego poradnika, dowiesz się z niego jak urządzić akwarium krok po kroku i jakie akcesoria do akwarium będziesz potrzebować.

Jakie akcesoria do akwarium, czyli urządzanie krok po kroku

Urządzanie akwarium zaczynamy od założenia filtra. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie ścianki tylnej w akwarium to powinien być twój drugi krok. Dopiero potem wysypujemy podłoże. Akwarium możesz wysypać żwirem lub przynieść naturalne podłoże, które jednak musi być przedtem dokładnie wypłukane. Gdy mamy już podłoże, czas na dekoracje – ozdobne korzenie, figurki, muszle, kamionkowe zamki. Masz tutaj ogromne pole do popisu, bo jeśli chodzi o te akcesoria do akwarium, to wybór jest ogromny pod adresem: https://all4pets.com.pl/14-akwarystyka Użyj również wyobraźni i stwórz podwody świat, który będzie zachwycał. Następnym krokiem w urządzaniu akwarium jest napełnienie zbiornika wodą do ⅔ wysokości. Jeśli nie zamontowaliśmy na początku filtra, mamy teraz czas to zmienić i założyć filtr, grzałkę z termostatem, termometr i pozostałe akcesoria do akwarium. Na koniec uzupełniamy akwarium wodą.

Akcesoria do akwarium – oświetlenie

Jeśli chodzi o wszystkie akcesoria do akwarium jednym z ważniejszych jest oświetlenie. Oświetleniem powinien automatycznie sterować zegar. Doświadczeni akwaryści zalecają, by zegar włączał światło przed południem na 4-5 godzin, po tym czasie powinna nastąpić przerwa ok. 2-godzinna, a następne uruchomienie zegara powinno być zaplanowane tak, by działać przez 5-7 godzin. Dlaczego jest to takie ważne? Zarówno rośliny jak i ryby lubią stały rytm.

Akcesoria do akwarium filtr i jego czyszczenie

Wybierając akcesoria do akwarium warto zwrócić szczególną uwagę na filtr. Filtr powinien pracować właściwie cały czas. Po wyłączeniu filtra już po kilku godzinach zaczną ginąć zasiedlające go bakterie, które potrzebują odpowiedniej ilości tlenu do przemiany materii. Jeśli do akwarium wrzucamy żywy pokarm, musimy uważać, by nie dostał się on do filtra. W tym celu najlepiej wyłączyć filtr na chwilę, a po karmieniu uruchomić filtr ponownie. Takiego problemu nie będziemy mieć, gdy zastosujemy filtr z gąbczastym wkładem.

Akcesoria do akwarium – podłoże i rośliny

Podłoże i rośliny to bardzo ważne akcesoria do akwarium. Do małych zbiorników, w których trzymamy krewetki najlepiej nadaje się ciemny żwir. Przed umieszczeniem go w akwarium należy na dno wysypać specjalną pożywkę o grubości ok. 2 cm. Żwir nie jest oczywiście jedyną opcją podłoża. Możemy zastosować tutaj np. piasek, kamienie, albo połączyć żwir z piachem. Jeśli chodzi o rośliny to są one bardzo ważne, szczególnie dla narybku. Należy z nimi jednak bardzo uważać, bo potrafią się szybko rozmnażać i zabierać miejsce rybom. Na koniec warto jeszcze podkreślić, że bogactwo roślin w naszym akwarium jest gwarancją pięknie prezentującego się zbiornika. Jeśli jednak myślisz, że wystarczy raz urządzić akwarium i to wystarczy, to bardzo się mylisz. Piękne akwarium to takie, które jest regularnie oczyszczane i pielęgnowane.

Gdzie najlepiej kupować akcesoria do akwarium?

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w akcesoria do akwarium? Nie ulega wątpliwości, że największy wybór akcesoriów znajdziemy w sklepach internetowych. Tam też możemy spodziewać się najlepszej ceny. Jeśli chcemy kupić akwarium, filtr, pokarm dla rybek, czy oświetlenie, śmiało zamawiajmy te akcesoria do akwarium przez internet.