Wenflon określany jest również jako kaniula dożylna, inaczej nazywana obwodową lub cewnikiem naczyniowym. Jest to plastikowa rurka, którą umieszcza się w żyle chorego za pomocą igły stalowej. Wenflon umożliwia podawanie medykamentów bez konieczności każdorazowego wkłucia a także szybką interwencję farmakologiczną w stanie zagrożenia życia. Za jego pomocą można oprócz tego pobrać krew.
Generalnie wenflon zakłada się do żyły podskórnej przedramienia, grzbietu dłoni lub zgięcia łokciowego.
Przy długotrwałym leczeniu, zasadniczo wenflon należy wymieniać przynajmniej co 72 godziny. Może on jednak pozostać u pacjenta przez dłuższy okres czasu jeśli wstępują problemy ze znalezieniem odpowiedniej żyły do wkłucia. Jednakże, aby sprawnie się nim posługiwać należy posiadać podstawowe informacje w kwestii wenflon budowa
Typowy wenflon składa się j z igły, która umożliwia nakłucie żyły. Po jej bokach znajdują się rozkładane skrzydełka, których celem jest stabilizowanie całej konstrukcji na skórze po wprowadzeniu cewnika do żyły. U góry wenflonu jest korek, pod którym znajduje się zastawka do podawania leków przy użyciu strzykawki. Po przeciwnej stronie do igły znajduje się nasadka, przez którą można podawać wlewy dożylne.
Najnowsze komentarze