Podstawą posiadania ptaków jest zapewnienie im jak najlepszej przestrzeni do życia, w tym celu konieczne jest kupienie odpowiedniej klatki. Jak można się łatwo domyślić w sklepach jest tak wielki wybór rozmiarów, kolorów, a nawet modeli, że można poczuć się nieco przytłoczonym. Na szczęście istnieją pewne proste wskazówki, o których warto pamiętać, a z pewnością ułatwią podjęcie decyzji.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Klatki dla ptaków powinny być dostosowane do wielkości zwierzęcia i o ile kanarek nie potrzebuje dużo miejsca, o tyle większe patki są już bardziej wymagające. Konsekwencją trzymania ptaka w za małej klatce może być niepokojące zachowanie, takie jak: krzyki, dziobanie, wyrywanie piór, a nawet zaburzenia behawioralne. Idealnie jest, kiedy zwierze ma tyle przestrzeni, że może swobodnie się poruszać, rozciągać i machać skrzydłami. Należy także wziąć pod uwagę, że w klatce musi zmieścić się grzęda, poidełko, miseczka na karmę, huśtawka i inne rzeczy uprzyjemniające życie. Warto również zasięgnąć porady weterynarza.

Odstępy między prętami

Kolejną ważną kwestią jest rozstaw prętów. Małe papugi wymagają klatek, w których pręty są oddalone od siebie nie więcej niż o 2,5 cm, co ma zapobiec przeciskaniu się lub utknięciu między drutami. Właściciele większych ptaków powinni wybierać klatki z poziomymi prętami, co pozwoli na wspinanie się po nich.

Najważniejsza jest jakość

Niezależnie od tego czy klatka będzie okrągła, podwieszana czy stojąca, przede wszystkim powinna być solida i bez ostrych krawędzi. Najlepsze klatki wykonane są z nietoksycznej stali nierdzewnej. Ogromny wybór takich produktów znajduje się na https://hubun.pl/70-klatki-dla-ptakow. Każdy właściciel powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo zwierzęcia i jego komfort. Papuga czy inny ptaszek większość czasu spędza w klatce, dlatego wybór musi być przemyślany.

Posiadanie zwierząt w domu nie jest tylko przyjemnością. To także obowiązek, dlatego trzeba im zapewnić dobre i godne warunki do życia. Klatka powinna być na tyle duża, żeby móc wypełnić ją zabawkami i akcesoriami, które uprzyjemnią papugom lub kanarkom czas. Równie istotny jest dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła słonecznego, bo mimo tego, że ptaki na co dzień żyją w klatce, to jednak należy przyłożyć wiele starań, żeby nie czuły się jak w niewoli. Szczęśliwe zwierzęta odwdzięczą się właścicielom, przynoszą im wiele radości.