Zakładanie akwarium wcale nie musi być trudne, jeśli oczywiście posiadamy podstawowe informacje na temat tego jak to zrobić. Na początku powinniśmy przygotować sobie dokładny plan działania i dalej po prostu działać – krok po kroku.

Najważniejszym punktem jest oczywiście wybór akwarium. Wbrew pozorom im większy zbiornik wybierzemy, tym mniej nakładów pracy będzie on wymagał od nas później. Dlaczego tak? Ze względu na to, iż w mniejszych akwariach o wiele trudniej jest utrzymać odpowiednią równowagę chemiczną. Najlepszą opcją będzie wybór akwarium średniej wielkości, od 40l do 100l. Należy pamiętać, aby wybrać odpowiednie podłoże do akwarium. Jest to kwestia często bagatelizowana, a mająca znaczny wpływ na dobry rozwój zarówno roślin jak też ryb.
Aby nasze ryby mogły się naturalnie i bezproblemowo rozwijać, będziemy również potrzebowali wyposażenia naszego akwarium. Podstawowy zestaw w tym przypadku to: filtr, oświetlenie, grzałka, siatka do odławiania ryb, termometr oraz czyścik do szyb. Urządzając akwarium musimy również zaopatrzyć się w różnego rodzaju ozdoby akwariowe np. korzenie, kamienie oraz oczywiście roślinki. Rośliny są niezbędne w każdym akwarium – nie tylko zdobią akwarium, ale także dostarczają tlen rybom oraz niektóre gatunki dodatkowo oczyszczają akwarium z glonów.
Kiedy zbierzemy już wszystkie niezbędne elementy możemy zabierać się za zakładanie akwarium. Najpierw powinniśmy dokładnie umyć zbiornik. Następnie ułożyć podłoże oraz lekko je ubić. Kolejno nalewamy wody do akwarium oraz montujemy resztę sprzętów. Pamiętajmy o tym, aby tak przygotowane akwarium zostawić na 2-3 dni aby woda nabrała odpowiedniej temperatury, dopiero wtedy możemy zacząć sadzić roślinki. Przed wpuszczeniem rybek należy dodatkowo odczekać od 7 do 14 dni, tak aby woda “dojrzała” i dopiero wtedy możemy udać się do sklepu zoologicznego po ich zakup.