Hodowla gołębi w naszym kraju traktowana jest jako „hobby”, na którym można obficie się wzbogacić. Podstawowa wiedza, jaką posiada osoba hodująca ogranicza się do minimum. wielu z nich nie ma fachowych wiadomości na temat pielęgnacji tych ptaków. Nasi dziadkowie, z racji dużej ilości wolnego czasu zajmują się hodowlą dla swojego użytku, ale czasem jest tak, że utrzymywanie tych ptaków, wiąże się z koniecznością ich promowania, a co za tym idzie – organizowane są wystawy, do dziś popularne na całym świecie.

Jakie choroby wywołują m.in: odchody gołębi

Salmonelloza-objawy możemy zauważyć już po 12 godzinach od kontaktu z ptakiem, są to biegunka, wysoka gorączka, czy ostry ból brzucha
Ornitoza-atakuje drogi oddechowe, a przyczyną jest wdychanie przez nas powietrza zawierającego drobiny wysuszonego kału

Dodatkowo choroby, które przenoszą gołębie to:

Ptaszyniec, czyli pasożyty ptaków, które przenoszą się na naszą skórę, przekłuwają ją, a później żywią się naszą krwią. Po kilku godzinach skóra staje się czerwona i widać na niej pęcherze. Ta choroba jest niebezpieczna, w przypadku dzieci chorych na astmę.
Robaczyce-wywoływane są przez pasożyty gołębi, często nie dają żadnych objawów, bądź są nietypowe dla tego rodzaju zarażenia, ogólnie może pojawić się osłabienie organizmu, łaknienie, czy ból brzucha i gorączka.
Obrzeżki– zwane „gołębi kleszcz, bardzo groźna jest ślina tego pasożyta, przenosi się na człowieka, gdy jego gromada jest już zauważalna.
Borelioza– przenoszona przez „gołębie kleszcze” niestety przez niezauważalne objawy tej choroby, jest ona leczona zbyt późno, już w zaawansowanym stopniu. Ogólne symptomy są podobne do grypowych i mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Aby uniknąć tych wszystkich poważnych chorób przekazywanych przez gołębie należy regularnie dbać o higienę i czystość. Istotną rzeczą jest odpowiednie przestrzeganie schludności, należy dbać o gołębnik cały czas, czyli wietrzyć go regularnie, aby uniknąć nieszczęśliwej plagi z jaką wiążą się wyżej wymienione choroby. Miejsca służące do wylęgania się naszych ptaków także powinny być myte i sterylizowane po każdym wylęgu. Hodowcy podpowiadają także, żeby całkowicie pozbyć się insektów z trudno dostępnych miejsc, zaleca się dokładne zdezynfekowanie całego gołębnika dwa razy w roku.