Jak sprawić, by kot lub pies naprawdę zaprzyjaźniły się z dzieckiem? Jak dorośli mogą stworzyć harmonię w ich związku? Zadaliśmy te pytania specjalistom Petsitters.pl, serwisu zajmującego się wyprowadzaniem zwierząt i opieką nad nimi w Warszawie i innych miastach.
Świetnie, gdy w rodzinie, w której dorasta dziecko, jest zwierzak. Zwierzę uczy dziecko okazywania czułości, opiekowania się kimś. Może powstać doskonały przyjacielski tandem, jeśli dorośli odpowiedzialnie podejdą do tego problemu.
Jak wybrać zwierzę dla rodziny z dziećmi?
Powinieneś kierować się stylem życia swojej rodziny. Jeśli jesteś zwolennikiem aktywnego trybu życia, a słowo „nuda” nie jest dla Ciebie typowe, kudłaty członek rodziny również powinien być energiczny.
Dzieci są stresujące dla zwierząt. Zwierzę powinno spokojnie reagować na głośne dźwięki, umieć wybaczać. A co najważniejsze – kot czy pies powinny kochać ludzi.
Radzimy preferować kocięta lub szczenięta. Zwróć uwagę na te, które nie są zbyt nadpobudliwe i nie gryzą wszystkiego i wszystkich. Jeśli zdecydujesz się wziąć dorosłe zwierzę, koniecznie poznaj jego przeszłość. Musisz mieć pewność, że kot lub pies mieszkały z dziećmi i dogadują się z nimi.
Staraj się nie brać zwierząt ras agresywnych: koty abisyńskie, brytyjskie, bengalskie nie są zbyt przyjazne dla dzieci. Psy takie jak chow chow, pitbull, rottweiler i wiele innych również nie są wielkimi amatorami dziecięcego zainteresowania.
Dobrą opcją byłoby zabranie ze schroniska zwierzęcia nierasowego. Zazwyczaj są one bardzo życzliwe dla swoich właścicieli i dzieci.
W jakim wieku pupila wziąć najlepiej?
Nie spiesz się. Poczekaj, aż Twoje dziecko skończy 4-5 lat. Dzieci do tego wieku nie są świadome konsekwencji wielu działań, są impulsywne i nieprzewidywalne. Co więcej, wychowanie zwierzęcia wymaga prawie tyle samo wysiłku, co wychowanie dziecka. Jest mało prawdopodobne, że będziesz raptem gotów do zostania rodzicem „bliźniaków”.
Jeśli dziecko urodziło się w rodzinie, w której jest już zwierzę
Nigdy nie zostawiaj dziecka i zwierzaka bez opieki. Nie krzycz na nie, nie podnoś głosu i nie wyganiaj go od dziecka słowami „Won!”, „Psik!”. Dzięki temu zwierzę nie będzie miało negatywnych emocji związanych z dzieckiem. Aby nawiązać kontakt, możesz wziąć dziecko na ręce i razem je pogłaskać, czule przemówić do niego.
Ważne jest również przygotowanie zwierzęcia do przyjęcia noworodka. Lepiej zacząć wcześnie, sześć miesięcy przed pojawieniem się dziecka. Postaraj się jak najbardziej zbliżyć reżim pupila do tego, który będzie miał, gdy pojawi się dziecko: stopniowo zmniejszaj czas, który poświęcasz swojemu zwierzakowi, mniej chodź z nim i baw się, ogranicz dostęp do pokoju, w którym będzie dziecko. Naucz zwierzę z wyprzedzeniem płaczu dziecka, na przykład puszczaj mu nagrania z płaczem dziecka w mieszkaniu.
Jak się dowiesz, kiedy zwierzę i dziecko dogadują się?
Gdy tylko dziecko przestanie rozdrażniać zwierzę, zauważysz to. Nawykowe zachowanie zwierzęcia stanie się wskazówką, kot czy pies nie będą unikać dziecka i ukrywać się, wykazywać agresję wobec dziecka. Ich związek zależy tylko od was, dorośli!
Jak sprawić, by relacja dziecka ze zwierzęciem była bezpieczna?
- Nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostawiaj zwierzęcia samego z dzieckiem. Nawet jeśli masz 100% pewności, że nie zaszkodzi to jego zdrowiu. Nigdy!
- Obserwuj nastrój i zachowanie zwierzęcia. Zazwyczaj koty i psy sygnalizują dyskomfort pewnymi czynnościami lub dźwiękami (np. wpatrywaniem się, warczeniem). Pamiętaj, aby powiedzieć o nich swojemu dziecku.
- Jeśli widzisz, że futrzak nie chce już być w towarzystwie dziecka – pozwól mu odejść. Zapewnij mu miejsce, w którym może się ukryć.
- Nie pozwól, aby dzieci przeszkadzały Twojemu zwierzakowi podczas jedzenia lub spania.
- Pokaż dziecku osobisty przykład komunikacji ze zwierzęciem. Nie zachowuj się niegrzecznie w stosunku do zwierzaka, zabraniaj dziecku dokuczać, prowokować i denerwować zwierzę.
- Poproś dzieci, aby pomogły w opiece nad zwierzęciem. Na przykład nakarm swojego zwierzaka razem, nalej wody do miseczki, baw się.
Niektóre dzieci są okrutne dla zwierząt. Jeśli jest to małe dziecko, które uczy się świata i z racji swojej ciekawości wyrządza szkodę zwierzęciu, zaspokajaj jego zainteresowanie bez okrucieństwa. Pokaż dziecku książkę z obrazkami, film, wyjaśnij, że kot i pies są dobre.
Pamiętaj, że dzieci naśladują zachowanie swoich rodziców. Traktuj zwierzęta w sposób humanitarny, a one się tego nauczą. Naucz dziecko zasad stosunku do zwierząt, monitoruj ich wdrażanie, wyjaśnij, dlaczego nie należy być okrutnym wobec zwierząt. Absolutnie każdy ma impulsy agresji, zadaniem rodziców jest ich kontrolowanie.
Najnowsze komentarze