Ropiejące oczy u psa i kota często są powodem do niepokoju. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości okulistycznych, z jaką borykają się domowe czworonogi. Ropiejące oko u kota czy psa nie jest jednak czymś, co należy ignorować – objaw ten może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych i zwykle wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Jakie są przyczyny ropiejących oczu u psa lub kota? Jak rozpoznać, czy problem jest poważny?

Ropiejące oczy u psa i kota – czy to na pewno ropa?

Zdarza się, że właściciele każdą dolegliwość okulistyczną określają mianem ropiejącego oka. Nie zawsze jednak problem jest tak poważny. Bardzo często okazuje się, że opiekun, który zgłosił się do lekarza z hasłem „kotu ropieją oczy” w rzeczywistości ma na myśli łzawienie lub podrażnienie, a nie prawdziwą ropę. Choć taki przypadek również warto zbadać i poznać jego przyczynę, nie jest on tak pilny, jak faktycznie zaropiałe oko u kota.

Ropiejące oczy u kota i psa – przyczyny

Przechodząc do meritum: dlaczego kotu ropieją oczy? Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Łzawiące lub zaropiałe oczy u psa i kota to bardzo często objaw alergii pokarmowej lub środowiskowej. Jest to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn tej dolegliwości. Aby wykluczyć ten aspekt, należy przeprowadzić dietę eliminacyjną, opartą na karmie monobiałkowej oraz zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zrobienia testów na alergeny środowiskowe. W przypadku mocnej reakcji alergicznej można poprosić również o wdrożenie leczenia objawowego.

Ropiejące oko u psa czy kota bardzo często jest również objawem chorób bakteryjnych i wirusowych. U psów może to wynikać z zarażenia wirusem nosówki, kaszlu kenelowego bądź herpes. Z kolei u kotów bardzo często świadczy o zarażeniu kocim katarem. Zignorowanie objawów może prowadzić do poważnego uszkodzenia gałki ocznej, a nawet ślepoty, dlatego jeśli podejrzewa się, że przyczyną ropiejących oczu jest choroba, należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu.

U ras brachycealicznych, takich jak mopsy, cavaliery, buldożki francuskie czy persy, tego typu dolegliwości mogą pojawić się również w wyniku niedrożności kanalików łzowych. Jest to zwykle związane z wadą wrodzoną zwierzęcia – psu ropieje oko, ponieważ łzy nie mogą znaleźć ujścia. W skrajnych przypadkach może to wymagać zabiegu udrażniającego kanaliki. Jeśli u zwierzęcia tego typu objaw pojawił się nagle, może to świadczyć o podrażnieniu lub uszkodzeniu oka w wyniku urazu mechanicznego. Wymaga to natychmiastowej interwencji lekarza oraz konsultacji z weterynarzem specjalizującym się w okulistyce.

Kolejną przyczyną ropiejących oczu u kotów i psów mogą być choroby ogólnoustrojowe i pasożyty. Wycieńczony organizm może w ten sposób pokazywać, że dzieje się coś złego z przewodem pokarmowym, wątrobą lub trzustką zwierzęcia. Warto wykonać wówczas podstawowe badania diagnostyczne, które pozwolą wykluczyć tę przyczynę.