Gołębie pocztowe to jedna z odmian gołębi skalnych, charakteryzująca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości.

Gołębie pocztowe loty

Loty gołębi pocztowych dzielą się ze względu na wiek ptaka: loty gołębi pocztowych młodych i loty gołębi starych, inaczej nazywane dorosłymi, czyli takie które żyją ponad rok. Gołębie pocztowe loty konkursowe mogą rozpocząć pod warunkiem, iż posiadają obrączkę rodową, na której znajdują się między innymi rok urodzenia. Sezon lotowy rozpoczynany jest lotami gołębi starych i trwa od maja do sierpnia. Gołębie przed wyruszeniem w drogę, przechodzą przez komisję, która sprawdza obrączki i zakłada specjalną gumową obrączkę. O ustalonej godzinie gołębie zostają wypuszczane, które po kilku minutach obierają kierunek i lecą do swoich gołębników.

Loty gołębi młodych

Gołębie młode posiadają obrączki rodowe z roku, w którym odbywają się loty. Loty gołębi młodych kończą się zazwyczaj pod koniec września lub początkiem października. Co rok plany lotów ustalane są przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Loty najczęściej odbywają się w weekendy.